Nakarm dziecko


Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej w Zajeziorzu
Światowy Dzień Ziemi 2021 – „Przywróć naszą Ziemię”

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Dzień Ziemi jest e świętem ekologicznym obchodzonym w 192 krajach. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.
Światowy Dzień Ziemi ma uświadamiać , jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Jest to także czas żeby pochylić się nad losem naszej planety i nagłośnić globalne problemy. Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, i powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan.
W czasie pandemii koronawirusa obowiązuje wiele obostrzeń, które mają wpływ na ograniczenie obchodów Dnia Ziemi. Jednak ekolodzy przekonują, że i w tym czasie warto zastanowić się nad środowiskiem, a do globalnych zmian mogą przyczynić się drobne zmiany w naszych codziennych przyzwyczajeniach.
Kroki, które możesz podjąć już teraz aby chronić nasze środowisko:
1. Dzień bez samochodu – przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu.
2. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć procent plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach wybieraj produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
3. Idź na zakupy z własną torbą. Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek. Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat.
4. Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy.
5. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
6. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
7. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia.
8. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
9. Ogranicz spożycie mięsa.
10. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe.
11. Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.
Były to uniwersalne rady dla dorosłych i dzieci.
DZIEŃ ZIEMI w naszej szkole
- Nikola przygotowała prezentacje, które zostały udostępnione naszym kolegom,
- wykonaliśmy plakaty - ich autorzy Agata i Kamila,
- uczestniczyliśmy w webinarium Lekcje z Klimatem organizowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego,
- nasi najmłodsi koledzy złożyli Ziemi życzenia z okazji jej święta.
- uczniowie klasy I wykonali „EKO- zabawki” z materiałów z recyklingu. Przedmioty takie, jak np. kartonowe pudełka, plastikowe butelki, skrawki materiałów po ich wykorzystaniu zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, otrzymały swoje drugie życie, a dzieci zyskały nowe zabawki, dzięki czemu odciążyły naszą Planetę od nadmiaru śmieci.


Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Ziemi przedszkolaki razem z wychowawczyniami postanowiły dodać swoją cegiełkę w budowaniu proekologicznych postaw. Wszyscy razem zbierali śmieci z terenu szkolnego.
Międzynarodowy Dzień Ziemi przypada na 22 kwietnia. To święto jest szczególnie uroczyście obchodzone na całym świecie. To właśnie jest czas, aby zastanowić się jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę – ZIEMIĘ!
Warto pomyśleć, jak pomóc Pani Ziemi aby była zdrowa, piękna i czysta.

Wygenerowano w sekund: 0.01
664,669 unikalne wizyty