Nakarm dziecko


Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej w Zajeziorzu
BohaterOn - włącz historię!

„Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób”.
„BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm”.
Kampania prowadzona jest od czterech lat przez dwie wrocławskie organizacje: Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zajeziorzu biorą kolejny raz udział w akcji. Naszym działaniom przyświecają słowa Leonidasa, bohaterskiego króla Sparty: „Umrze naród, w którym umarli bohaterowie”. Postawiliśmy przed sobą zadanie: dotarcie do jak największej liczby odbiorców.
Tegoroczna akcja przebiega w odmienny sposób. Do tej pory ilość kart mogła być nieograniczona. Obecnie jedna karta od klasy/grupy – skutek pandemii. Jednakże te obostrzenia nie przeszkodziły w wypełnieniu kart, które zawierają słowa podziwu, szacunku i podziękowań za to, że bohaterscy powstańcy położyli na ołtarzu Ojczyzny swoje życie, przelali krew za wartości, jakimi są wolność i patriotyzm. Na potrzeby akcji absolwentka szkoły w Kikole Katarzyna Nadrowska zaprojektowała kartę pocztową. W naszych działaniach nie chodzi o gloryfikowanie tragicznych wydarzeń, lecz o pamięć i szacunek młodego pokolenia. Wysyłane karty, laurki i listy stanowią pewnego rodzaju łącznik między pokoleniami. Uczniowie mają tym samym ostatnią szansę, aby napisać i wysłać kilka ciepłych słów, o powstańców których z każdym rokiem ubywa. Należy zrobić wszystko, aby czas nie zatarł pamięci o ludziach, którzy przelali krew za wolność przyszłych pokoleń.
Ireneusz Bednorz
Zapraszamy do obejrzenia filmiku https://www.youtube.com/watch?v=5XDf27rPeKc

Wygenerowano w sekund: 0.01
675,332 unikalne wizyty