Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nakarm dziecko


Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej w Zajeziorzu
Dzień Krajobrazu

20 października 2019 r. odbywał się Międzynarodowy Dzień Krajobrazu.
Święto ustanowione przez Radę Europy, z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
W 2019 r. hasłem przewodnim jest Woda w krajobrazie.
Woda jest składnikiem wszystkich krajobrazów, a jej znaczenie nigdy wcześniej nie było tak istotne, jak obecnie w obliczu coraz bardziej uszczuplających się jej zasobów. Popularyzowanie wiedzy z zakresu znaczenia wody w kształtowaniu krajobrazów, jak również jej roli jest bardzo ważne i potrzebne.
W ramach obchodów Dnia Krajobrazu są organizowane „spacery krajobrazowe”.
Ideą tych spacerów jest aby, odbywały się zarówno w obszarach przyrodniczych (nie tylko obszarach chronionych), jak i kulturowych (miastach, wsiach).
Spacery organizowane są w celu przekazania uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu, w tym procesów, które wpływają na jego kształt, funkcji jakie pełni, kultywowanych tradycji czy występujących zagrożeń.
Postanowiliśmy odbyć spacer wokół naszego jeziora. My nie doceniamy często piękna naszego krajobrazu, naszego Jeziora Moszczonne. One są z nami od zawsze i widoczne z okien naszych klas. Z internetu zaczerpnęliśmy kilka informacji.
Nasze tereny znajdują się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Drumliny Zbójeńskie.
Zajeziorze - nazwę miejscowości wzmiankowano po raz pierwszy w XVI w. Jest to nazwa topograficzna wskazująca na położenie osady względem Jeziora Moszczonne. Znajduje się tu niewielki murowany dworek z 1921r. Dawniej otaczał go park. Dziś są tylko nieliczne drzewa. Obecnie w budynku mieści się Szkoła Podstawowa w Zajeziorzu, czyli nasza szkoła.
Jezioro Moszczonne - pochodzenia polodowcowego, należy do Pojezierza Dobrzyńskiego, a jego wody do Gospodarstwa Rybackiego Włocławek. Jest jeziorem sandaczowym. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 55,5 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 84,0 m n.p.m.. Średnia głębokość jeziora wynosi 13,3 m, natomiast głębokość maksymalna 34,0 m. Wody jeziora zaliczono do II klasy czystości. Obecnie obserwujemy zarastanie brzegów jeziora.
Na spacer wybrali się uczniowie klas IV i V w dniu 17 października. Wykorzystaliśmy piękną jesienną pogodę, charakterystyczną dla Złotej Polskiej Jesieni. Towarzyszył nam Pan J. Myszkowski – wspólnie „polowaliśmy” na widoki. Dowiedzieliśmy się też dużo o fotografowaniu, jak robić zdjęcia przyrodzie.
To była wyjątkowa sesja i wyjątkowa przygoda. Okiem obiektywu nasza okolica wygląda przecudnie, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z jej urody. Doświadczenia z tego spaceru pozwoliły nam na zgromadzenie materiału i pomysłów do udziału w konkursie plastycznym – „W harmonii z przyrodą”. Prace wysłaliśmy i czekamy na wyniki.
Szczególnie zachwyciło nas zdjęcie Amelii „Z brzozą jej do twarzy” i portret Amelki z widokiem jeziora. Oto nasze perełki.

Wygenerowano w sekund: 0.01
586,371 unikalne wizyty